Bukmacherzy typują następcę Borisa Johnsona. Jest faworyt

Emilia Pyrz

8 lipca, 2022

Emilia Pyrz

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson ugiął się pod presją i ogłosił swoją dymisję ze stanowiska. Teorii, kto może zastąpić go w tej roli, jest coraz więcej, a giełda nazwisk dość długa. Eksperci STS, największej firmy bukmacherskiej w Polsce, mają kilku faworytów w wyścigu o fotel szefa rządu na Wyspach.

Według STS, najsilniejszym obecnie kandydatem na premiera w Wielkiej Brytanii jest Ben Wallace, pełniący funkcję sekretarza stanu ds. obrony. Szanse na jego wygraną odzwierciedla kurs 3.75. Oznacza to, że np. za postawione 100 zł można w przypadku tryumfu Wallace’a wygrać 330 zł (po odliczeniu 12% podatku od gier). Zasada jest taka, że im kurs niższy, tym większe szanse ma dany kandydat.

Na drugi miejscu pod względem szans na stanowisko, z którego ustępuje Johnson, eksperci STS widzą ministra zdrowia, który 5 lipca złożył dymisję, czyli Rishi’ego Sunaka (kurs 5.00). Na trzecim minister handlu Penny Mordaunt (kurs 7.00). Szanse ma też Sajid Javid, który odpowiadał za finanse kraju, a który wspólnie z Sunakiem złożył kilka dni temu dymisję. Kurs na niego wynosi 10.00, a wyprzedza go jeszcze obecny wicepremier, minister sprawiedliwości Dominic Raab z kursem 8.00.

Brytyjska Partia Konserwatywna zamierza wybrać swojego nowego lidera, który jednocześnie będzie nowym premierem kraju, przed początkiem września.

Można założyć, że w tym zestawieniu z czasem dojdzie jeszcze do pewnych przetasowań. Warto jednak wspomnieć, że przewidywania polityczne bukmacherów często się sprawdzają, czego najlepszym przykładem były wybory prezydenckie w Polsce, gdzie zarówno kursy jak i typowania samych klientów STS wskazywały na minimalne zwycięstwo Andrzeja Dudy nad Rafałem Trzaskowskim.

Szczegółowe przewidywania analityków można znaleźć na stronie sts.pl.

Emilia Pyrz

8 lipca, 2022