Do kogo trafią Oscary 2023? Bukmacherzy oceniają szanse

Już za kilka dni cały kulturalny świat na chwilę wstrzyma oddech, a Amerykańska Akademia Filmowa ogłosi zwycięzców tegorocznych Oscarów. Analitycy STS, największej firmy bukmacherskiej w Polsce ocenili, czy polskie “IO” ma szansę na nagrodę oraz kto ich zdaniem zatriumfuje w najważniejszych kategoriach. 

Polski akcent

Nominację w kategorii “Najlepszy film międzynarodowy” otrzymał „IO” w reżyserii Jerzego Skolimowskiego. Produkcja została już doceniona przez zagraniczną widownię, zdobywając nagrodę jury na festiwalu w Cannes. Według analityków STS, film reżyserowany przez Polaka, ma jednak niewielkie szanse na zdobycie Oscara. Kurs na triumf “IO” to aż 18.00*, co oznacza, że za każde postawione 100 zł można wygrać 1584 zł (po odjęciu 12% podatku od gier). Jak co roku konkurencja jest niezwykle silna. W tej samej kategorii nominowany jest hit Netflixa “Na Zachodzie bez zmian” i to on jest zdecydowanym faworytem do zwycięstwa (kurs 1.02). Za jego plecami plasują się “Argentyna 1985” (kurs 10.00), oraz Cicha Dziewczyna (kurs 15.00). Zdaniem bukmacherów najmniejsze szanse na triumf ma film “Blisko” (kurs 50.00). 

Najlepszy film

Według analityków STS zdecydowanie największe szanse na statuetkę w najważniejszej kategorii, czyli „Najlepszy film”, ma produkcja „Wszystko wszędzie naraz” z kursem 1.05. Zaraz za nią, znajduje się “Na Zachodzie bez zmian” (kurs 10.00) oraz “Duchy Inisherin” (kurs 15.00). Coraz mniej prawdopodobne jest, że Oscar trafi w ręce któregoś z reżyserów filmów “Top Gun: Maverick” (kurs 20.00) “Fabelmanowie” (kurs 35.00), Tar (kurs 50.00), czy “Avatar: Istota wody” (kurs 100.00). Bukmacherzy praktycznie żadnych szans nie dają “Elvisowi” i “W trójkącie”, co odzwierciedla kurs 200.00 dla obu pozycji. Na nagrodę Akademii Filmowej nie ma również co liczyć “Women Talking” (kurs 250.00). 

Najlepsze aktorki

O statuetkę w kategorii „Najlepsza aktorka” o  zawalczą między innymi Cate Blanchett (“Tar”), Michelle Yeoh („Wszystko wszędzie naraz”), Andrea Riseborough („To Leslie”), Ana de Armas (“Blondynka”) i Michelle Williams („Fabelmanowie”). Bój o odebranie Oscara powinny stoczyć faworyzowana Cate Blanchett z Michelle Yeoh. Kurs na zwycięstwo w obu przypadkach wynosi 1.85. 

Najlepszy aktor

Faworytem w kategorii “Najlepszy aktor” pozostaje Brendan Fraser za rolę w “Wielorybie” (kurs 1.45). Na podium znajdują się jeszcze Austin Butler (“Elvis”) – kurs 2.35 oraz Colin Farrell (“Duchy Inisherin”) – kurs 15.00. Większych szans nie daje się z kolei Paulowi Mescalowi (“Aftersun”) oraz Billowi Nighy (“Living”) – oboje kurs 50.00. 

Najlepszy reżyser

Kandydatów do nagrody w kategorii “Najlepszy reżyser” czeka zdecydowanie zacięty pojedynek. Faworytami w tym wyścigu są twórcy filmu “Wszystko wszędzie naraz” – Dan Kwan & Daniel Scheinert (kurs 1.05). Po raz kolejny, wśród najlepszych reżyserów wymienia się nominację Steven Spielberga za film “Fabelmanowie” (kurs 7.00). Coraz mniejsze szanse na nagrodę Akademii mają Martin McDonagh (“Duchy Inisherin”) – kurs 15.00, Todd Field (“Tar”) – kurs 20.00 oraz Ruben Östlund (“W trójkącie”) – kurs 50.00. 

Największe szanse na zdobycie statuetek w pozostałych kategoriach mają: 

  • Najlepsza aktorka drugoplanowa – Angela Bassett (Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu) – kurs 2.25; 
  • Najlepszy aktor drugoplanowy – Ke Huy Quan (Wszystko wszędzie naraz) – kurs 1.02
  • Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny – Nawalny – kurs 1.20
  • Najlepszy krótkometrażowy film animowany – Chłopiec, kret, lis i koń – kurs 1.25
  • Najlepsza charakteryzacja i fryzury – Elvis  – kurs 1.80
  • Najlepsze efekty specjalne – Avatar: Istota wody – kurs 1.03 
  • Najlepsza scenografia – Babilon – kurs 1.40
  • Najlepsze kostiumy – Elvis – kurs 1.55
  • Najlepszy krótkometrażowy film aktorski – An Irish Goodbye – kurs 1.90
  • Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny – Zaklinacze Słoni – kurs 1.60

Zwycięzców Oscarów 2023 poznamy w nocy z 12 na 13 marca, a ceremonia wręczenia nagród odbędzie się w hollywoodzkim Dolby Theatre.

*Im niższy kurs, tym większe prawdopodobieństwo zdarzenia.

Szczegółowe przewidywania analityków można znaleźć na stronie sts.pl