Kiedy kierowcy pojadą tunelem pod Świną? Bukmacherzy nie mają dobrych wiadomości

Emilia Pyrz

25 stycznia, 2022

Emilia Pyrz

Tunel, który ma połączyć wyspy Uznam i Wolin zgodnie z planem miał zostać otwarty we wrześniu tego roku. To już jednak nieaktualne. Już teraz realizacja inwestycji jest opóźniona o miesiąc i wszystko wskazuje na to, że to nie koniec przesunięć. Analitycy STS, największej firmy bukmacherskiej w Polsce, przedstawili najbardziej prawdopodobne scenariusze dotyczące daty oddania tunelu do użytku. 

Pod koniec roku 2021 wykonawca tunelu złożył wniosek do miasta Świnoujście, będącego inwestorem, o przedłużenie terminu ukończenia budowy o 119 dni. Jako główny powód podano pandemię COVID-19, która miała opóźnić produkcję maszyny koniecznej do wydrążenia tunelu. Jako dodatkowym czynnik niesprzyjający wskazano złe warunki pogodowe. Miasto na razie zgodziło się jednak na wydłużenie terminu tylko o 30 dni. Czy to oznacza, że kierowcy jeszcze w tym roku pojadą tunelem pod Świną?

Zdaniem ekspertów STS, najbardziej prawdopodobne jest, że tunel zostanie oddany do użytku dopiero za rok, czyli na koniec stycznia 2023 roku. Kurs na takie wydarzenie wynosi 1.75, co oznacza, że za każde postawione 100 zł można wygrać 154 zł (po odliczeniu 12% podatku od gier). Najbardziej optymistyczny, ale mało prawdopodobny scenariusz zakłada, że opóźnienie inwestycji wyniesie tylko miesiąc, czyli że kierowcy pojadą tunelem do końca października bieżącego roku. Osoby, które chciałyby postawić na taki wariant, mogłyby zyskać aż 660 zł za każde postawione 100 zł (kurs 7.50). Dużo bardziej prawdopodobne od miesięcznego opóźnienia jest otwarcie tunelu do końca bieżącego roku (kurs 2.50).

Tunel, który połączy wyspy Uznam i Wolin ma być najdłuższą przeprawą podwodną w Polsce – będzie miał blisko 1,5 kilometra. W najgłębszym miejscu tunel znajduje się ok. 24 m pod lustrem wody cieśniny Świny i 10 m pod jej dnem.

Więcej szczegółów można znaleźć na stronie sts.pl

Emilia Pyrz

25 stycznia, 2022