Oscary 2022. Czy Polak zdobędzie nagrodę? Bukmacherzy oceniają szanse

Emilia Pyrz

15 lutego, 2022

Emilia Pyrz

Oscary 2022 coraz bliżej. 8 lutego Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła nominacje do tegorocznych nagród, wśród których nie zabrakło polskich akcentów. Naszą dumą jest “Sukienka” Tadeusza Łysiaka oraz “West Side Story”, którego operatorem jest Janusz Kamiński. Analitycy STS, największej firmy bukmacherskiej w Polsce oceniają, czy mamy szansę na nagrodę oraz kto ich zdaniem zatriumfuje w najważniejszych kategoriach.

Najmocniejsze polskie akcenty

Zwycięzców Oscarów 2022 poznamy już w nocy z 27 na 28 marca, a ceremonia wręczenia nagród odbędzie się w hollywoodzkim Dolby Theatre. W kategorii najlepszy krótkometrażowy film autorski nominację otrzymała „Sukienka” autorstwa Tadeusza Łysiaka. Zrealizowana przez studenta Warszawskiej Szkoły Filmowej produkcja jest historią młodej pracownicy motelu, która z powodu niskiego wzrostu doświadcza odrzucenia ze strony mężczyzn. Według analityków STS, film ma spore szanse na Oscara. Kurs na jego sukces wynosi 3.00 (za każde postawione 100 zł można wygrać 264 zł po odliczeniu 12% podatku od gier). Takie same szanse ma produkcja „Please Hold”, a nieznacznym faworytem jest „The Long Goodbye” z kursem 2.50.

Nominację do Oscara otrzymał także Janusz Kamiński za najlepsze zdjęcia do filmu „West Side Story”. Polski operator filmowy ma już w swoim dorobku dwie oscarowe statuetki – za „Listę Schindlera” (1994) oraz “Szeregowca Ryana” (1999). Bukmacherzy oceniają jednak szanse Kamińskiego jako niewielkie (kurs 15.00). Murowanym faworytem według nich jest film „Diuna” z kursem ledwie 1.05.

Najlepszy film

Zdaniem analityków STS zdecydowanie największe szanse na statuetkę w najważniejszej kategorii, czyli „Najlepszy film”, ma produkcja „Psie pazury” (The Power of the Dog) z kursem 1.50. Wyprzedza m.in. Belfast (3.50) i West Side Story (7.00). Z kolei szanse głośnego i kontrowersyjnego „Nie patrz w górę” (Don’t Look Up) odzwierciedla kurs 35.00 co oznacza, że film praktycznie nie ma szans na statuetkę.

Najlepsze aktorki

W kategorii „Najlepsza aktorka” o statuetkę zawalczą między innymi Nicole Kidman („Being the Ricardos”), Jessica Chastain („Oczy Tammy Faye”), Olivia Colman („Córka”), Penélope Cruz („Matki równoległe”) i Kristen Stewart („Spencer”). To właśnie ta ostatnia z kursem 3.00 stoczyć powinna bój o statuetkę z faworyzowaną Nicole Kidman (kurs 2.00). Jako trzecią w kolejce analitycy STS wskazują Olivię Colman (kurs 5.00)

Najlepszy aktor

Wśród najlepszych aktorów nominowani zostali Javier Bardem („Lucy i Desi”), Benedict Cumberbatch („Psie pazury”) i Denzel Washington („Tragedia Makbeta”). Faworyt – jeden i to w dodatku niemal murowany – Denzel Washington z kursem 1.30. Stawiając na jego wygraną 100 zł, można wygrać zaledwie 114,4 zł po odliczeniu 12% podatku od gier. Drugi w kolejności jest Benedict Cumberbatch z kursem na poziomie 4.30.

Najlepszy reżyser

To kolejna kategoria, w której wydaje się, że wygrana jest już w kieszeni jednego z nominowanych. A konkretnie Jane Campion za „Psie pazury”. Kurs na takie rozstrzygnięcie wynosi ledwie 1.15 wobec chociażby 8.00 dla Stevena Spielberga („West Side Story”) czy 10.00 dla Kennetha Branagha (Belfast)

Szczegółowe przewidywania analityków można znaleźć na stronie sts.pl

Emilia Pyrz

15 lutego, 2022