Czy Robert Lewandowski zdobędzie Złotą Piłkę?

Emilia Pyrz

11 października, 2022

Emilia Pyrz

17 października w paryskim Theatre du Chatelet odbędzie się gala Złotej Piłki organizowana przez „France Football”. Wśród 30 nominowanych piłkarzy znalazł się Robert Lewandowski. Czy Polak w tym roku wygra plebiscyt? Sprawę przeanalizowali specjaliści STS.  

W ubiegłym roku kapitan reprezentacji Polski musiał uznać wyższość Lionela Messiego, który w swojej kolekcji ma już siedem Złotych Piłek. Tym razem Argentyńczyk nie znalazł się w gronie wyróżnionych piłkarzy, jednak na brak wybitnych konkurentów Lewandowski nie może narzekać. Głównym faworytem do zwycięstwa jest Karim Benzema. Napastnik Realu Madryt w poprzednim sezonie wygrał ligę hiszpańską (został królem strzelców tych rozgrywek) i Champions League. Dodatkowo z reprezentacją Francji triumfował w Lidze Narodów. 

Według analityków STS, największej firmy bukmacherskiej w Polsce, za każde postawione 100 zł na zwycięstwo Lewandowskiego można wygrać aż 2200 zł (po odjęciu 12% podatku od gier). Oznacza to, że bukmacherzy praktycznie nie dają szans na tryumf naszemu napastnikowi. Na opcję “Będzie w TOP 3” kurs wynosi 5,00, co oznacza ewentualną wygraną na poziomie 440 zł. To, że Polak znajdzie się w najlepszej piątce można obstawić po kursie 1,80 (potencjalna wygrana w wysokości 158,40 zł). Najbardziej realny według STS scenariusz gali rozdania nagród Złotej Piłki to miejsce Lewego w najlepszej ósemce plebiscytu. 

Warto podkreślić, że organizatorzy plebiscytu zdecydowali się na kilka kluczowych zmian w regulaminie. Po pierwsze – głosy mogą oddawać tylko przedstawiciele państw z pierwszej setki rankingu FIFA. Po drugie – podstawowym kryterium mają być osiągnięcia indywidualne piłkarzy, a nie trofea zdobyte z drużynami. Od teraz brany pod uwagę będzie sezon (2021/22), a nie jak dotychczas rok kalendarzowy.

Emilia Pyrz

11 października, 2022