Tramwaj do Górki Narodowej najwcześniej za rok? Bukmacherzy znają odpowiedź

Emilia Pyrz

3 października, 2022

Emilia Pyrz

Prace związane z budową linii tramwajowej z Krowodrzy Górki do Górki Narodowej miały zakończyć się w tym roku, jednak do finału jeszcze daleka droga. Obecnie trwa liczenie dodatkowych kosztów, które rosną z powodu trudnej sytuacji na rynku budowlanym. Analitycy STS, największej firmy bukmacherskiej w Polsce, oceniają, kiedy inwestycja zostanie ukończona.

Projekt jest realizowany m.in dzięki środkom z Unii Europejskiej, która przeznaczyła na ten cel ok. 180 mln zł. Warunkiem ich rozliczenia jest ukończenie prac do końca 2023 r. Mając na uwadze dodatkowe nakłady finansowe, np. wykonanie remediacji gruntu, czyli zmniejszania ilości substancji zagrażających środowisku oraz rosnące wydatki związane podwykonawcami, całość może kosztować nawet 500 milionów złotych.

Wartość kontaktu zwiększy się także m.in. w związku z pracami archeologicznymi, montażem ekranów akustycznych czy też zaprojektowaniem nowej podstacji trakcyjnej. Inwestycja zakłada wykonanie 23 peronów tramwajowych, 3 parkingów park&ride, a także tunelu samochodowego w ciągu ul. Opolskiej.

Zdaniem ekspertów STS najbardziej prawdopodobne jest, że mieszkańcy na oficjalne zakończenie prac poczekają do przyszłego roku. Kurs na takie wydarzenie wynosi 1.50, co oznacza, że za każde postawione 100 zł można wygrać 132 zł (po odjęciu 12% podatku od gier). Na 211,20 zł może liczyć osoba, która obstawi, że inwestycja przeciągnie się aż do 2024 roku (kurs 2.40). Najwięksi optymiści mogą zarobić najwięcej – 1320 zł za postawione 100 jeśli budowa zakończy się już w 2022 roku.  

Szczegółowe przewidywania analityków można znaleźć na stronie sts.pl 

Emilia Pyrz

3 października, 2022