Trasa S19 Lublin-Lubartów z rocznym opóźnieniem? Bukmacherzy nie mają wątpliwości

Mateusz Pisarek

24 lutego, 2023

Mateusz Pisarek

Budowa trasy S19 pomiędzy Lublinem a Lubartowem miała zostać zakończona do 2024 roku. Niedługo miną dwa lata od dnia podpisania umowy z wykonawcą, a prace jeszcze nie ruszyły. Kiedy kierowcy będą mogli skorzystać z nowego odcinka tej popularnej trasy? Sprawie postanowili przyjrzeć się specjaliści STS, największej firmy bukmacherskiej w Polsce.

Z odcinka trasy S19 Lublin-Lubartów codziennie korzysta około 28 tysięcy kierowców. Pod względem natężenia ruchu jest to jeden z najwyższych wyników w Polsce. Podpisana na początku 2021 roku umowa opiewająca na 835 mln złotych miała zagwarantować, że na początku 2024 roku kierowcy będą mogli skorzystać z nowego odcinka tej popularnej trasy. Z uwagi na ciągłe zmiany w projekcie nowego odcinka trasy S19, które spowodowane są koniecznością zmiany przebiegu linii światłowodowych, wciąż nie został złożony wniosek o wydanie ZRiD (przyp. zezwolenie na realizację inwestycji drogowej), który jest niezbędny do rozpoczęcia prac.

Najnowszy scenariusz zakłada, że prace związane z inwestycją prowadzoną przez GDDKiA rozpoczną się jesienią tego roku. Kiedy zatem można spodziewać się oddania inwestycji do użytku? Według ekspertów STS, największej polskiej firmy bukmacherskiej, najbardziej prawdopodobne jest zakończenie inwestycji do końca września 2025 roku. Kurs na takie wydarzenie wynosi 1.50*, co oznacza, że za każde postawione 100 zł można wygrać 132 zł (po odjęciu 12% podatku od gier). Nieco mniej prawdopodobny scenariusz zakłada z kolei, że prace zostaną zakończone do końca lipca 2025 roku (kurs. 2.10). Optymiści, wierzący, że inwestycja zostanie oddana do użytku w pierwszej połowie 2025 roku mogą zyskać więcej. Kurs na zakończenie budowy do końca maja 2025 r. wynosi 4.60, czyli za każde postawione 100 zł można wygrać 404 zł.

*im niższy kurs, tym większe prawdopodobieństwo zdarzenia.

Szczegółowe przewidywania analityków można znaleźć na stronie sts.pl.

Mateusz Pisarek

24 lutego, 2023