Kiedy zakończy się budowa kolejowego tunelu średnicowego w Łodzi? Bukmacherzy już wiedzą

Mateusz Pisarek

24 lutego, 2023

Mateusz Pisarek

Rozpoczęta we wrześniu 2019 roku inwestycja początkowo zakładała, że w grudniu 2022 roku przez budowany tunel przejadą pierwsze pociągi. Tymczasem na początku 2023 roku wiadomo, że budowa nie zakończy się w tym roku. Czy prowadzona przez PKP inwestycja dobiegnie końca w 2024 roku? Przeanalizowali to eksperci STS, największej firmy bukmacherskiej w Polsce.

Budowa podziemnego tunelu kolejowego w Łodzi to jedna z najważniejszych inwestycji prowadzonych przez PKP PLK w tym regionie. Tunel ma mieć 7,5 km długości, a jego otwarcie sprawi, że dworzec Łódź Fabryczna zamieni się z dworca końcowego w przelotowy. Finalizacja projektu otworzy centrum Łodzi nie tylko dla pociągów regionalnych, ale i dla tych dalekobieżnych, czym przyczyni się do stworzenia połączeń międzyregionalnych obejmujących region środkowej Polski. Kiedy zatem można się spodziewać zakończenia prac związanych z budową tunelu?

Według ekspertów STS, największej  w Polsce firmy bukmacherskiej, najbardziej prawdopodobne jest zakończenie inwestycji do końca marca 2025 roku. Kurs na takie wydarzenie wynosi 1.40*, co oznacza, że za każde postawione 100 zł można wygrać 123 zł (po odjęciu 12% podatku od gier). Optymiści, wierzący, że inwestycja zostanie oddana do użytku w drugiej połowie 2024 roku mogą zyskać więcej. Kurs na zakończenie budowy do końca października 2024 r. wynosi 4.60, czyli za każde postawione 100 zł można wygrać 404 zł.

Inwestycja miała zostać zakończona do końca września 2023 roku, ale na przedłużające się prace wpłynęły problemy finansowe wykonawcy, pandemia COVID-19 oraz wojna na Ukrainie. Sytuacji nie ułatwia fakt, że budowa jest dofinansowywana ze środków unijnych i w przypadku przekroczenia terminów, pieniądze mogą przepaść. Nawet jeżeli prace budowlane zakończą się w 2023 roku, to należy jeszcze wyposażyć tunel w stosowne systemy bezpieczeństwa, a następnie uzyskać pozwolenie na jego użytkowanie.

*im niższy kurs, tym większe prawdopodobieństwo zdarzenia.

Szczegółowe przewidywania analityków można znaleźć na stronie sts.pl.

Mateusz Pisarek

24 lutego, 2023