Budowa linii tramwajowej w Katowicach opóźniona. Bukmacherzy wiedzą, kiedy pasażerowie pojadą bez utrudnień

14 miesięcy licząc od marca 2022 roku – tyle według planów wykonawcy miała trwać budowy linii tramwajowej łączącej ul. Chorzowską z ul. Gliwicką w Katowicach. Do końca terminu pozostały już tylko dwa miesiące i pewne jest, że prace nie zostaną ukończone na czas. Eksperci STS, największej firmy bukmacherskiej w Polsce, przeanalizowali kiedy pasażerowie Tramwajów Śląskich pojadą nowymi trasami. 

Prace przy ul. Grundmanna w Katowicach rozpoczęły się w lipcu 2022 roku. To pierwsza od 75 lat inwestycja, na którą zdecydowały się Tramwaje Śląskie. Nowa łącznica tramwajowa ma w przyszłości pozwolić na bezpośrednie skomunikowanie Parku i Stadionu Śląskiego czy osiedla Tysiąclecia ze wschodnimi dzielnicami Katowic. Oprócz pracy przy rozjazdach (ul. Gliwicka, ul. Chorzowska z ul. Grundmanna), wykonawca prowadzi działania przy dwóch innych elementach nowej linii. Na ukończeniu jest most nad Rawą, jednak jednym z największych wyzwań będzie rozpoczęcie budowy wiaduktu nad Drogową Trasą Średnicową i ułożenie torowiska w poprzek jezdni ul. Chorzowskiej, które ma rozpocząć się jeszcze w marcu. Umowa z wykonawcą projektu, opływa na blisko 40 mln zł.

Planowane zakończenie inwestycji wyznaczono na połowę maja 2023 r., jednak z powodu wprowadzenia zmiany projektowych termin oddania budowy uległ już zmianie. Według ekspertów STS, największej polskiej firmy bukmacherskiej, najbardziej prawdopodobne jest zakończenie inwestycji do końca listopada 2023 r. Kurs na takie zdarzenie wynosi 1,22*, co oznacza, że za każde postawione 100 zł można wygrać 107 zł (po odjęciu 12% podatku od gier). Sporo, bo 308 zł mogą zyskać optymiści, którzy wierzą, że trasa tramwajowa zostanie oddana do końca lipca tego roku (kurs 3,50). 

*im niższy kurs, tym większe prawdopodobieństwo zdarzenia.

Szczegółowe przewidywania analityków można znaleźć na stronie sts.pl.