W Łodzi powstał mural Włodzimierza Smolarka. Mecenasem sponsor reprezentacji i Widzewa Łódź

Emilia Pyrz

15 listopada, 2022

Emilia Pyrz

15 listopada przy ulicy św. Kazimierza 11 w Łodzi odsłonięto mural z wizerunkiem jednego z najlepszych polskich piłkarzy i legendy Widzewa Łódź – Włodzimierza Smolarka. Ma 176 m2 powierzchni, a do jego wykonania zużyto ponad 30 litrów farb i 40 elementów ceramicznych. Mecenasem muralu jest STS, sponsor narodowej reprezentacji piłkarskiej oraz łódzkiego klubu. W tym roku mija 10. rocznica śmierci sportowca.

Włodzimierz Smolarek to postać, którą STS uhonorował za osiągnięcia podczas klubowej oraz reprezentacyjnej kariery. Smolarek w barwach Widzewa dwukrotnie zdobywał mistrzostwo Polski (1981 i 1982), a także triumfował w Pucharze Polski (1985). Piłkarz w narodowej kadrze zaliczył 60 występów i strzelił 13 goli. W 1982 roku wraz z reprezentacją zdobył srebrny medal na mistrzostwach świata w Hiszpanii.

Inicjatywa mecenasa muralu, firmy STS, by to dzieło powstało w 10. rocznicę śmierci taty, to doskonała forma przypomnienia i docenienia jego piłkarskich dokonań. Dla nas, jako rodziny, to wyjątkowa chwila, a zarazem wspaniały sposób uczczenia pamięci taty. Cieszę się, że wizerunek ojca znajduje się obok stadionu, na którym święcił największe triumfy na krajowych boiskach. Obok klubu, którego stał się legendą. Jestem przekonany, że ten mural i osoba mojego ojca mogą być inspiracją dla młodych piłkarzy, którzy powinni wiedzieć, że tutaj w Łodzi dorastał i grał czołowy zawodnik reprezentacji Polski. I muszą wierzyć, że oni też mogą osiągać podobne sukcesy. Oprócz tej wiary, potrzebna jest jednak bardzo ciężka praca i wytrwałość – mówi Euzebiusz Smolarek, syn Włodzimierza.

Mecenasem projektu jest lider krajowego rynku bukmacherskiego i największy prywatny sponsor polskiego sportu – firma STS.

Odsłonięcie muralu Włodzimierza Smolarka to dla nas wyjątkowa forma uhonorowania wybitnego piłkarza. Ale to także spełnienie naszej obietnicy złożonej podczas nawiązywania współpracy sponsorskiej z Widzewem o realizacji inicjatyw i projektów specjalnych dla klubu i jego kibiców – mówi Paweł Rabantek, dyrektor marketingu STS.

A mural Włodzimierza Smolarka to kolejne dzieło w ramach inicjatywy STS „Pamiętajmy o sportowcach”, którego celem jest zwrócenie uwagi na ważną rolę sportu w społeczeństwie. Inauguracją było odsłonięcie muralu z wizerunkiem Kazimierza Górskiego w Warszawie przy ulicy Madalińskiego 49/51, na budynku, w którym przez ponad 30 lat mieszkał trener tysiąclecia. Kolejnym dziełem był mural Włodzimierza Lubańskiego w Gliwicach odsłonięty we wrześniu tego roku.

Sport leży w DNA naszej firmy. Blisko od dekady jesteśmy sponsorem reprezentacji Polski w piłce nożnej i angażujemy się w świętowanie ważnych momentów dla rodzimego sportu. Cieszę się, że możemy uhonorować wielkiego sportowca, jakim jest Włodzimierz Smolarek w ramach projektu „Pamiętajmy o sportowcach”, który świetnie wpisuje się w realizowaną przez nas strategię społecznej odpowiedzialności biznesu. Opiera się ona w dużej mierze na działaniach Fundacji STS oraz właśnie na działaniach sponsorskich – tłumaczy Paweł Rabantek. I dodaje: – Sport od lat jest jednym z najważniejszych aspektów życia społecznego, gdyż pozwala się jednoczyć, kształtuje dobre postawy, wpływa na nasz rozwój. Równolegle stanowi sporą część historii. Jako firma odpowiedzialna społecznie, w ramach naszego DNA i strategii CSR, chcemy, by tych najbardziej znaczących dla rodzimego sportu i pokoleń kibiców sportowców honorować w szczególny sposób, a zarazem sprawić, by świadomość ich dokonań nie została zapomniana.

Mateusz Dróżdż, prezes Widzewa:

Wszyscy bardzo się cieszymy, że dzięki współpracy z STS powstał kolejny widzewski mural. Taki sposób uhonorowania wybitnych reprezentantów Polski to wspaniała inicjatywa, tym bardziej, że postać Włodzimierza Smolarka jest nieodłącznie związana z historią naszego Klubu. Jesteśmy dumni, że jego wizerunek upiększy okolice stadionu. Cieszę się także, że STS tak szybko zrealizował swoje zapowiedzi o aktywacji naszej umowy sponsorskiej, a tym samym, o byciu zaangażowanym sponsorem. Chciałbym też przy tym docenić nieocenione wsparcie wspólnoty mieszkaniowej „Stary Widzew” i zaangażowanie pana Arkadiusza Pruskiego z rady osiedla. Bez Was nie udałoby się zrealizować tego pomysłu.

Mural Włodzimierza Smolarka to trzecie wspólne dzieło STS i duetu artystycznego „Czary-Mury”.

Tworzymy drugie w tym roku, a trzecie w ogóle dzieło z wizerunkiem tak wyjątkowej dla historii polskiej piłki postaci. I już nie możemy się doczekać kolejnych okazji do uhonorowania wielkich sportowców. Od początku istnienia „Czary-Mury” zależało nam na tworzeniu takich właśnie murali. Jesteśmy szczęśliwi, że dziś możemy go odsłonić – mówią artyści Marek Grela i Marta Piróg.

Emilia Pyrz

15 listopada, 2022