Czy na inflacji można zyskać? Tak, u bukmachera

Emilia Pyrz

13 grudnia, 2021

Emilia Pyrz

W ostatnich miesiącach inflacja w Polsce bije kolejne rekordy. W listopadzie według wstępnych wyliczeń GUS wyniosła 7,7% i była najwyższa w XXI wieku. Tempo wzrostu cen zaskakuje nawet ekonomistów. Czy inflacja w grudniu pobije kolejny rekord? Sprawdzili to eksperci STS.

Ostatni raz wyższą inflację, niż w listopadzie bieżącego roku, odnotowano w grudniu 2000 r., czyli w ostatnim miesiącu ubiegłego wieku. Wyniosła wtedy 8,5 proc. Tegoroczny listopadowy wskaźnik po raz kolejny zaskoczył ekonomistów, ponieważ zgodnie z ich przewidywaniami inflacja miała nie przekroczyć 7,4%. Powodem wysokiej inflacji są przede wszystkim drogie paliwa, drożejące nośniki energii oraz żywność i napoje bezalkoholowe.

Czy w grudniu inflacja po raz kolejny dynamicznie wzrośnie? Przeanalizowali to eksperci STS, największej firmy bukmacherskiej w Polsce. Ich zdaniem najbardziej prawdopodobne jest, że inflacja w grudniu wzrośnie o mniej niż 1% w porównaniu z listopadem i wyniesie 8,4% lub mniej*. Kurs na takie wydarzenie wynosi 1.57, co oznacza, że za każde postawione 100 zł można wygrać 138,16 zł (po odjęciu 12% podatku od gier). Pesymiści, prognozujący inflację w grudniu powyżej 8,4%, mogą z kolei liczyć na 198 zł za każde postawione 100 (kurs 2.25).

Szczegółowe przewidywania analityków można znaleźć na stronie sts.pl.

*na podstawie szybkiego wskaźnika GUS cen towarów i usług (CPI) w grudniu 2021)

Emilia Pyrz

13 grudnia, 2021