Czy Zbigniew Ziobro zostanie odwołany?

Emilia Pyrz

13 grudnia, 2022

Emilia Pyrz

W listopadzie kluby Koalicji Obywatelskiej i Lewicy oraz koło Polski 2050 złożyły w Sejmie wniosek o wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. W nocy z 12 na 13 grudnia sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka zaopiniowała go negatywnie. Rozpatrzenie wniosku przez Sejm zaplanowano na 13 grudnia na 20:00. Czy Zbigniew Ziobro zostanie odwołany? Odpowiedź mają analitycy największej firmy bukmacherskiej w Polsce.

To już czwarty wniosek opozycji o odwołanie Zbigniewa Ziobry z funkcji ministra sprawiedliwości. Za każdym razem lider Solidarnej Polski, dzięki PiS, wychodził z tego obronną ręką. Według deklaracji Jarosława Kaczyńskiego nie inaczej ma być i tym razem, a za Ziobro ma się wstawić m.in. premier Morawiecki. W nocy doszło do głosowania nad wnioskiem w komisji sejmowej. 13 członków komisji opowiedziało się za wnioskiem o udzielenie wotum nieufności Zbigniewowi Zbiorze, 15 było przeciw. To oznacza, że wniosek został zaopiniowany negatywnie.

Dzisiaj wieczorem nad wotum nieufności dla Ziobry ma debatować Sejm. Do przyjęcia wniosku potrzebnych jest 231 głosów. Początek prac zaplanowano na godzinę 20:00. Zdaniem ekspertów STS najbardziej prawdopodobne jest, że Zbigniew Ziobro nie zostanie odwołany na najbliższym posiedzeniu Sejmu. Kurs na takie wydarzenie wynosi 1.18*, co oznacza, że za każde postawione 100 zł można wygrać 103,84 zł (po odjęciu 12% podatku od gier). Optymiści, liczący na odwołanie Ziobry podczas dzisiejszego posiedzenia, mogą zyskać więcej, bo 396 zł za każde postawione 100 (kurs 4.50). Bukmacherzy nie wierzą także, że Ziobro zostanie odwołany do końca roku (kurs 1.40).

Emilia Pyrz

13 grudnia, 2022